Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji poświęconej problematyce hałasu w środowisku, przygotowanej wspólnie przez Wydział Kształtowania Środowiska i Radio Katowice.
data nadania audycji na antenie radia: 26-10-2020
Pozostałe audycje tej serii znajdą Państwo tutaj >
Posłuchaj audycji:
Transkrypcja audycji:
Otacza nas praktycznie wszędzie. Jest bardzo dokuczliwy, a jego nadmiar wręcz szkodzi. Ale czym właściwie jest hałas? „Ścisłej definicji hałasu, matematycznej bym powiedział, to nie ma. Ale w takiej bardzo ogólnej postaci można powiedzieć, że to są dźwięki, które są dokuczliwe. Czyli ta definicja oznacza, że to, co dla niektórych jest hałasem, dla innych nie musi być”.
Jak dodaje tutaj doktor Piotr Kokowski z Katedry Akustyki Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu, najbardziej powszechny, dokuczliwy hałas, jest związany z transportem. „Ten rodzaj hałasu, na który jest narażona największa część populacji, to jest oczywiście związane z hałasem drogowym. W trochę mniejszym stopniu to jest hałas szynowy, czyli hałas kolejowy i tramwajowy. W mniejszym stopniu — w sensie wielkości populacji narażonej, natomiast większym ze względu na poziomy hałasu — to jest hałas lotniczy. Lokalnie w sensie zasięgu oddziaływania, a też dla wielu lokalizacji, problemem jest działanie instalacji i zakładów przemysłowych, czyli to jest hałas, który nazywamy potocznie hałasem przemysłowym”.
Są też inne źródła dźwięku, które mogą powodować, mówiąc delikatnie, akustyczny dyskomfort, na przykład szumy farm wiatrowych. Oprócz tego nasze uszy są często atakowane nieznośnymi lokalnymi odgłosami, płynącymi na przykład z faktu sąsiedztwa z boiskiem. Żeby najpierw zidentyfikować źródła i poziom hałasu, między innymi dla dużych skupisk ludzkich, najbardziej ruchliwych dróg, linii kolejowych i lotnisk, sporządzane są mapy akustyczne. „To jest takie narzędzie, które identyfikuje główne źródła hałasu w skali miasta. To jest realizowane w ten sposób, że w tej mapie jest kilka warstw. Jest mapa, która pokazuje, jaki jest poziom hałasu przy ulicach. Jest warstwa, która pokazuje, jakie są przekroczenia wartości dopuszczalnych. No i następnie wylicza się także, ile osób jest narażony na te przekroczenia. W ten sposób wybieramy takie obszary, nazwijmy to, akustycznie czy społecznie wrażliwe, gdzie jest relatywnie dużo osób narażonych na wysoki poziom hałasu. I tym się kończy mapa akustyczna. Ja bym powiedział, że to jest identyfikacja aktualnego klimatu akustycznego”.
Na podstawie map akustycznych powstają potem programy ochrony przed hałasem. „To jest taki dokument, który ma wybrać miejsca najbardziej wrażliwe — biorąc pod uwagę wielkość narażenia i liczbę osób narażonych — i zaproponować w tych miejscach działania przeciwhałasowe. Niekoniecznie doprowadzające od razu do wartości dopuszczalnych w środowisku, ale zmniejszające hałas w środowisku”.
Jednak o tym już w następnej audycji.
Zdjęcie mikrofonu użyte w poście: Music photo created by freepik – www.freepik.com